japonia-i-ja

Pocky (jap. ポッキー Pokkī, [pokːiː]) to japońskie smakołyki stworzone przez Ezaki Glico Company. Są to biszkoptowe paluszki w polewie (np. czekoladowej). Czasami spotykane w Europie pod nazwą "Mikado", zaś w Malezji znane jako "Rocky".

Plik:Pocky.jpg

Pierwsze pocky powstały w 1966 roku, kiedy to Ezaki Glico Company wyprodukowało smakołyki w polewie czekoladowej. Słodycze otrzymały nazwę "pocky", w oparciu o wyraz dźwiękonaśladowczy do odgłosu przegryzania produktu. Później, w 1971 roku, firma dała początek biszkoptowym paluszkom w polewie migdałowej. Następnym wyrobem były pocky z truskawkowym lukrem - w 1977 roku. Słodycze szybko po tym zyskały ogromną popularność, dlatego obecnie dostępnych jest coraz więcej nowych smaków, na przykład:

Plik:Pockyananasowe.jpeg Plik:Pockybananowe.jpegPlik:Pockybrzoskwiniowe.jpegPlik:Pockyjagodowe.jpegPlik:Pockykawowe.jpegPlik:Pockykasztanowe.jpegPlik:Pockymandarynkowe.jpeg

Jak widziecie jest wiele smaków, ale jest jeszcze więcej! Podałam wam tylko przykłady. Każdy znajdzie coś dla siebie. 

Mochi (jap. ?) – tradycyjne japońskie kluski/ciastka robione z klejącego ryżu, ale także z mochiko, czyli mąki ryżowej, podobne do dango, często nadziewane pastą ze słodkiej, czerwonej fasoli anko lub truskawek, obtoczone w czarnym sezamiegoma, sojowym proszku kinako albo zabarwione na zielono poprzez dodatek sproszkowanych liści yomogi.

W Japonii mochi, zwane też o-mochi ("o" jest przedrostkiem grzecznościowym) wykonuje się podczas tradycyjnej ceremonii, która nazywa się mochitsuki.[1], kiedy ciasto ryżowe ubijane jest w wielkim drewnianym lub kamiennym moździerzu (usu) specjalnym drewnianym ubijakiem (kine), a następnie formowane w różne kształty, często - spłaszczonych kulek. Chociaż mochi spożywane są przez cały rok, kojarzą się one z celebrowaniem Nowego Roku, a właściwie żegnaniem starego, kiedy sporządza się ogromne ilości tych przysmaków.

Mochi jest także popularną przekąską na Hawajach, w Południowej Korei, Tajwanie, Kambodży i Tajlandii.

W domu mam mochi i powiem Wam, że to nie jest jakieś mega słodkie i też nie jest typowym słodyczem jakie spotykamy w Polsce. Ma swój originalny smak i jeśli komuś od razu nie zasmakują ( jak mi) to nie martw się przyzwyczaisz się, jak ja. 

 

Zapraszam na bloga pewnej kobiety, która opisuję słodycze z Japonii. Na youtube można też objerzeć jak przyrządza słodkości i je zjada. 

http://blog.grzelak-makeup.com/tag/japonskie-slodycze/ 

https://www.youtube.com/watch?v=aBqHn9VcwmI&list=PLXewWjOyKPa_mo-DkR-q3Ec_O7DuqwJYa

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl